Geoblog.pl    brzuszkidwa    Podróże    Azja południowo-wschodnia    Na szczęście nie spaliśmy w Chinatown

Na szczęście nie spaliśmy w Chinatown

Malezja
Malezja, Kuala Lumpur

A: W KL widzieliśmy dzikiego miejskiego Musanga. Jak ktoś nie wie co to jest Musang to nie ma wyjścia i musi sam znaleźć informacje co widzieliśmy.
No dobra: wykazałem się ciekawością i dowiedziałem się (wikipedia ;)) trochę o musangu, który po prostu okazał się zwykłym Łaskunem muzang. Łaskunu należą do rodziny łaszowatych, które dzielą się na cztery podrodziny: łaskuny, kunołazy, linzangi i wiwerwate. Co ciekawe kunołazy mają niewiele wspólnego z kunami (dwa gatunki w polsce), gdyż kuny należą do kunowatych. Co prawda wszystkie one należą do rzędu drapieżnych podobnie jak kot, pies i gronostaj, który należy do rodziny łasicowatych. Łaskun muzang, jest w ogóle ekstra bo jest jednym z niewielu istot na świecie i nie tylko, który mógłby, gdyby tylko chciał, dorobić się niezłej kasy na..... własnej kupie. Mianowcie jako zwierz wszystożerny zżera także ziarna kawowca, które później wydala wiadomo którą drogą i..... kawa z ziaren wydobytych z tej kupy (czyli musangowgo gówna po prostu) to jednaz najdroższych, jesli nie najdroższa kawa na świecie, zwana kopi luwak (1000 euro za kilogram).
Innymi słowy nie pozostaje nam nic innego jak wrócić do malezji i zbierać musangowe kupy. To się nazywa gówniana robota.
Łaskun muzang zwany jest także cywetą lub luwakiem.
Od Łaskuna wzięła nazwa jedna z miejscowości w Malezji, która nie nazywa się Łaskunwo czy Łaskuny ale po prostu Gua Musang, która to miejscowość gdzieś tam się pojawia w naszej opowieści.
Należy także pamiętać, że żenety należą do wiwerowatych a nie do linzangów, gdyż do w podrodzinie lizangów są tylko dwa gatunki: lizang pręgowany i lizang cętkowany.

PRZEPRASZAM WSZYSTKICH, KTÓRYCH OBRAZIŁEM ZJADAJĄC "n" W SŁOWIE LInZANG. Tak mam czasami, że zjadam "n", a czasami nawet inne litery, np. "r".

jamnik
jamnik - 2009-07-05 17:06
widziałem wiele dzikich miejskich musangów, jednym z nich jest moja była przełożona, jeden musang mieszka w mojej piwnicy i wpieprza moje archiwalne książki i jest sporo musangów, które nieźle się maskują - gadasz jak z człowiekiem, a pod skórą musang.

ja i misiek
ja i misiek - 2009-07-07 10:40
1. "To się nazywa gówniana robota". Wielu tak ma, a nawet nie wiedzą, że zbierają musangowe kupy ...
2. "...w podrodzinie lizangów są tylko dwa gatunki: lizang pręgowany i lizang cętkowany". U Polsce występują w środowisku pracowniczym pod zwyczajową nazwą dupowłaz.

brzuszkidwa
brzuszkidwa - 2009-07-07 17:45
Niestety nie mogę zgodzić się z opinią na temat dupowłaza, gdyż to określenie odnosi się tylko do lizanga cętkowanego, lecz z całą pewnością nie do pręgowanego, które z natury są leniwe i w ogóle nie chodzą do prcy.

Zasoby: 105 wpisów105 39 komentarzy39 1228 zdjęć1228 0 plików multimedialnych0

18.10.2015 - 31.10.2015